1pxNewsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
1pxZaloguj się
1px Nie pamiętasz hasła? 1px Zarejestruj się
1px

Poznaj historię różańca

0
Poznaj historię różańca

Modlitwa różańcowa jest jedną z najpopularniejszych form modlitwy w katolicyzmie. Odmawiana jest zarówno na nabożeństwach w kościołach, jak i prywatnie lub rodzinnie w domach. Różaniec, który pomaga nam właściwie odmówić modlitwę, to odpowiednio połączone ze sobą kilkadziesiąt paciorków zwieńczonych krzyżykiem. Jak to się stało, że różaniec stał się narzędziem tak popularnym i charakterystycznym dla wiary katolickiej? Jaka jest jego historia?

„Zdrowaś Maryjo” i „Ojcze nasz”, czyli początek różańca 

Początki różańca sięgają czasów, w których święty Paweł wzywał chrześcijan do nieustannej modlitwy. Właśnie dlatego mnisi w zakonach zobowiązani byli do powtarzania 150 razy w ciągu dnia „Ojcze nasz”, która jest pierwszą i najstarszą modlitwą. Wskazywała na to reguła benedyktyńska obowiązująca w XI wieku. W kolejnym wieku w Kościele na skutek potrzeby proszenia o wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny zaczęto odmawiać pozdrowienia jej, a obecna forma modlitwy „Zdrowaś Maryjo” ukształtowała się dopiero w XV wieku. To właśnie te dwie modlitwy odmawiane razem zapoczątkowały historię różańca.

Kto był ojcem różańca?  

Święty Dominik, któremu objawiła się Matka Najświętsza, uznawany jest za ojca różańca, który był dla niego bronią w walce z herezją albingensów. Nie była to jednak dzisiejsza forma różańca, ponieważ wówczas święty Dominik odmawiał Psałterz Maryi, czyli 150 „Zdrowaś Maryjo” i 15 „Ojcze nasz”. Nazwa różańca powstała w średniowieczu. Właśnie wtedy kwiaty symbolizowały różne cechy. Odmawianie różańca było wówczas porównywane z dawaniem Matce Bożej róż, stąd jego nazwa. Modlitwa różańcowa szybko trafiła do Kościoła i wiąże się z nią wiele cudów.

Mowa tutaj na przykład o zwycięskiej bitwie pod Lepanto w 1571. Została ona rozszerzona na cały Kościół w 1716 roku przez papieża Klemensa XI po zwycięstwie nad Turkami pod Belgradem. Od 1885 modlitwa różańcowa jest odmawiana przez cały październik, co polecił papież Leon XIII. Różaniec jest jedną z najpopularniejszych modlitw do dziś, a dewocjonalia są pomocne w odmawianiu go. Różaniec może mieć różne formy – tradycyjną, bransoletki czy do samochodu. Jednak niezależnie od tego, jaką ma formę czy z jakiego kruszcu został wykonany, ma na celu pomóc w umacnianiu wiary.

1px Komentarze do wpisu (0)

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl