1pxNewsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
1pxZaloguj się
1px Nie pamiętasz hasła? 1px Zarejestruj się
1px

Poznaj różaniec w innych wspólnotach chrześcijańskich

0
Poznaj różaniec w innych wspólnotach chrześcijańskich

 

Modlitwa różańcowa jest jedną z najpopularniejszych w Kościele katolickim, a różaniec znajduje się w każdym katolickim domu. Niezależnie od tego, jaką ma formę, kolor czy materiał, z jakiego został wykonany, pomaga umacniać codzienną wiarę i nieustannie przypomina o istnieniu Boga i nieustannej opiece Matki Bożej. Warto jednak wiedzieć o tym, że modlitwy w formie odmawiania różańca są praktykowane w innych wspólnotach chrześcijańskich. Co więcej, ten rodzaj modlitwy odmawianej przy użyciu sznurów modlitewnych istnieje w wielu tradycjach duchowych.

W jakich wspólnotach chrześcijańskich odmawia się modlitwę podobną do różańcowej?

Katolicy otaczają ogromną czcią różaniec. Osoby wierzące modlą się na nim nie tylko w domu i świątyni, ale również w trakcie różnorodnych sytuacji życiowych, np. podczas podróży czy spacerów. Taką modlitwę ułatwiają np. różańce na rękę czy specjalne różańce samochodowe.

Protestanci nie modlą się na różańcu. Z zasady w protestantyzmie odrzuca się taką formę modlitwy, uważając, że jest to wielomówstwo, którego nie powinno być w modlitwie. Istnieją jednak pewne protestanckie odmiany modlitwy przypominającej w formie różaniec uznawane przez pewne grupy. Przykładem tego jest różaniec luterański, czyli tzw. różaniec jezusowy, który wygląda podobnie jak różaniec katolicki. Jest też wiele podobieństw w odmawianiu modlitwy różańcowej. Kolejny przykład to różaniec anglikański, czyli tzw. różaniec episkopalny.

W prawosławiu istnieje kilka różnych rodzajów sznurów modlitewnych w tym m.in. czotki, komboskiony, lestowki. Podstawową modlitwą, którą odmawia się z ich zastosowaniem, jest Modlitwa Jezusowa pochodząca z Biblii. Co ważne, modlitwa ta została wymieniona w najnowszym Katechizmie Kościoła Katolickiego, wydanym za pontyfikatu św. Jana Pawła II. Sznury modlitewne w prawosławiu różnią się jednak nieco od katolickiego różańca. Przykładowo, czotki zwykle mają 100 węzełków niepodzielonych lub podzielonych na 4 części. Liczba węzełków ma znaczenie symboliczne – 100 węzełków nawiązuje do liczby 10 pomnożonej przez 10 i odnosi się do 10 Przykazań Bożych. Służą do odmawiania modlitwy i formuł chrześcijańskich. Z kolei lestowka to rodzaj sznura modlitewnego używanego przez staroobrzędowców do odmawiania 111 razy Modlitwy Jezusowej.

1px Komentarze do wpisu (0)

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl