Modlitwa różańcowa jest jedną z najpopularniejszych na świecie. Sam termin znany był już w średniowieczu i wiązał się z symbolicznym ofiarowaniem kwiatów Matce Boskiej. W tradycji katolickiej modlitwa ta ma wciąż jednak szczególne znaczenie. Osoba, która modli się na różańcu, rozważa wydarzenia z życia Jezusa przy wstawiennictwie Maryi. I choć najczęściej różaniec kojarzy się z październikowymi nabożeństwami, nie trzeba czekać do tego miesiąca, by go odmawiać. Mianowicie, przy tej modlitwie nie wymaga się obecności kapłana. Każdy z nas może to zatem zrobić w domu, korzystając z tradycyjnego różańca lub też np. różańca na rękę. Wielu z nas, mimo iż zna tę modlitwę od dziecka, nie zawsze wie, jak ją poprawnie odmawiać. Poniżej przedstawiamy zatem, jak we właściwy sposób modlić się na różańcu.
Jak należy modlić się na różańcu?
Odmawianie różańca nie jest skomplikowane. Ważne jest jednak to, by zapamiętać kolejność odmawianych modlitw. Tym samym na początku na znaku krzyża należy się przeżegnać i powiedzieć „W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen”. Dalej wypowiada się słowa modlitwy „Wierzę w Boga”. Następnie na pierwszym paciorku odmawia się „Ojcze Nasz”, a na trzech kolejnych trzykrotnie „Zdrowaś Maryjo”. Każda z tych trzech zdrowasiek symbolizuje cnotę boską: wiarę, nadzieję i miłość. Na zakończenie modlitwy wstępnej należy odmówić „Chwała Ojcu” i tzw. modlitwę fatimską o treści: „O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego, zaprowadź wszystkie dusze do nieba i dopomóż szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia”.
Kolejnym krokiem jest rozważanie tajemnic, które podzielone są na 4 grupy i przypisane do odpowiednich dni tygodnia: Tajemnice Radosne (odmawia się w poniedziałek i sobotę), Tajemnice Bolesne (we wtorek i piątek), Tajemnice Chwalebne (w środę i niedzielę) oraz Tajemnice Światła (w czwartek). Ta część modlitwy polega na wypowiedzeniu tajemnicy różańca i odmówieniu kolejno: 1x „Ojcze Nasz”, 10x „Zdrowaś Maryjo”, 1x „Chwała Ojcu” oraz 1x „O mój Jezu”. Każdą z tajemnic odmawia się w taki sam sposób. Zakończeniem modlitwy różańcowej jest natomiast odmówienie „Pod Twoją obronę”.
Poniżej przedstawiamy treść tajemnic różańcowych:
Tajemnice Radosne:
- Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny.
- Nawiedzenie św. Elżbiety.
- Narodziny Pana Jezusa.
- Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni.
- Odnalezienie Pana Jezusa w świątyni.
Tajemnie Światła:
- Chrzest Pana Jezusa w Jordanie.
- Pierwszy cud w Kanie Galilejskiej.
- Głoszenie nauk o Królestwie Bożym.
- Przemienienie na górze Tabor.
- Ustanowienie Eucharystii.
Tajemnice Bolesne:
- Modlitwa Pana Jezusa w Ogrójcu.
- Biczowanie Pana Jezusa.
- Cierniem ukoronowanie.
- Droga Krzyżowa.
- Ukrzyżowanie Pana Jezusa.
Tajemnice Chwalebne:
- Zmartwychwstanie Pana Jezusa.
- Wniebowstąpienie Pana Jezusa.
- Zesłanie Ducha Świętego.
- Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.
- Ukoronowanie Matki Bożej na Królową Nieba i Ziemi.