1pxNewsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
1pxZaloguj się
1px Nie pamiętasz hasła? 1px Zarejestruj się
1px

Jaka jest idea żywego różańca misyjnego?

0
Jaka jest idea żywego różańca misyjnego?

Wspólna modlitwa różańcowa odmawiana przez osoby należące do żywego różańca w intencji całego Kościoła nazywana jest modlitwą misyjną. Do modlitwy wykorzystywany jest specjalny, kolorowy różaniec, którego każda dziesiątka symbolizuje jeden z kontynentów. Szczególny wymiar ma modlitwa odmawiana przez tydzień od ostatniej niedzieli października, która rozpoczyna Tydzień Misyjny w Kościele Katolickim.

Początki żywego różańca na świecie

Początki żywego różańca sięgają XIX wieku, kiedy założycielka Dzieła Krzewienia Wiary, z pochodzenia francuska, Paulina Jaricot zdecydowała o popularyzacji dzieła ewangelizacji każdego zakątka świata poprzez modlitwę różańcową. Zainicjowała spotkania grup piętnastu osób, w której każda z nich zobowiązała się do codziennego odmawiania losowo wybranej dziesiątki różańca. To pozwalało na pełne zrozumienie modlitwy i dawało pewność, że modlitwa będzie odmawiana zgodnie z kolejnością. Korzenie misyjnego Żywego Różańca odkrył ks. abp Fulton J. Shenn, który pragnął, aby każdy chrześcijanin mógł modlić się za cały świat. W ten oto sposób powstał różaniec, w którym każda z dziesiątek symbolizowała inny kontynent, a odmawiając dedykowaną modlitwę przywołujemy na myśl mieszkańców określonej części świata.

Symbolika różańca misyjnego

Różaniec misyjny charakteryzuje się odmienną kolorystyką, od tradycyjnego różańca wykorzystywanego podczas modlitwy w kościele, czy w domu. Każda dziesiątka różańca misyjnego jest w innym kolorze. Zieleń symbolizuje Afrykę i nawiązuje do zieleni afrykańskich lasów. Czerwień symbolizuje Amerykę i podkreśla kolor skóry rdzennych mieszkańców tego kontynentu, czyli Indian. Kolor biały to symbol Europy i Ojca Świętego. Jest również nawiązaniem do koloru skóry Europejczyków. Kolor niebieski symbolizuje Oceanię i wody Oceany Spokojnego, a kolor żółty symbolizuje Azję i przypomina o ludach zamieszkujących ten rozległy kontynent. Żywy Różaniec odmawiając każdą dziesiątkę różańca modli się w intencji powszechnej misji Kościoła, a szczególnie za misjonarzy rozproszonych po całym świecie, którzy nieprzerwanie głoszą słowa Chrystusa.

1px Komentarze do wpisu (0)

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl