
Wspólna modlitwa różańcowa odmawiana przez osoby należące do żywego różańca w intencji całego Kościoła nazywana jest modlitwą misyjną. Do modlitwy wykorzystywany jest specjalny, kolorowy różaniec, którego każda dziesiątka symbolizuje jeden z kontynentów. Szczególny wymiar ma modlitwa odmawiana przez tydzień od ostatniej niedzieli października, która rozpoczyna Tydzień Misyjny w Kościele Katolickim.
Początki żywego różańca na świecie
Początki żywego różańca sięgają XIX wieku, kiedy założycielka Dzieła Krzewienia Wiary, z pochodzenia francuska, Paulina Jaricot zdecydowała o popularyzacji dzieła ewangelizacji każdego zakątka świata poprzez modlitwę różańcową. Zainicjowała spotkania grup piętnastu osób, w której każda z nich zobowiązała się do codziennego odmawiania losowo wybranej dziesiątki różańca. To pozwalało na pełne zrozumienie modlitwy i dawało pewność, że modlitwa będzie odmawiana zgodnie z kolejnością. Korzenie misyjnego Żywego Różańca odkrył ks. abp Fulton J. Shenn, który pragnął, aby każdy chrześcijanin mógł modlić się za cały świat. W ten oto sposób powstał różaniec, w którym każda z dziesiątek symbolizowała inny kontynent, a odmawiając dedykowaną modlitwę przywołujemy na myśl mieszkańców określonej części świata.
Symbolika różańca misyjnego
Różaniec misyjny charakteryzuje się odmienną kolorystyką, od tradycyjnego różańca wykorzystywanego podczas modlitwy w kościele, czy w domu. Każda dziesiątka różańca misyjnego jest w innym kolorze. Zieleń symbolizuje Afrykę i nawiązuje do zieleni afrykańskich lasów. Czerwień symbolizuje Amerykę i podkreśla kolor skóry rdzennych mieszkańców tego kontynentu, czyli Indian. Kolor biały to symbol Europy i Ojca Świętego. Jest również nawiązaniem do koloru skóry Europejczyków. Kolor niebieski symbolizuje Oceanię i wody Oceany Spokojnego, a kolor żółty symbolizuje Azję i przypomina o ludach zamieszkujących ten rozległy kontynent. Żywy Różaniec odmawiając każdą dziesiątkę różańca modli się w intencji powszechnej misji Kościoła, a szczególnie za misjonarzy rozproszonych po całym świecie, którzy nieprzerwanie głoszą słowa Chrystusa.