
Koronka to modlitwa do świętych, Jezusa Chrystusa, Matki Bożej lub Ducha Świętego polegająca na wielokrotnym powtarzaniu rozmaitych modlitw, które ułożone są w określonym porządku. Istnieje wiele różnych rodzajów koronek, których autorami byli zarówno błogosławieni i święci Kościoła Katolickiego, jak i mistycy chrześcijańscy, tacy jak np. Św. Ojciec Pio. Przykładowo, najbardziej rozpowszechniona Koronka do Miłosierdzia Bożego została przekazana siostrze Faustynie Kowalskiej przez Jezusa podczas objawienia.
Koronką nazywamy także sznur paciorków służący do odmawiania modlitw, z których składa się konkretna koronka, czyli tzw. różaniec zwany w tym przypadku koronką różańcową. Rodzaj odmawianych modlitw i ilość ich powtórzeń różni się w zależności od rodzaju koronki. Przykładowo w przypadku Koronki 7 Boleści Najświętszej Maryi Panny istotna jest liczba 7, gdyż odmawia się 7 x Ojcze Nasz i 49 x Zdrowaś Mario.
Czy istnieje określony czas i miejsce odmawiania koronek?
W przypadku niektórych koronek istnieją zalecenia, kiedy należy je odmawiać. I tak np. w przypadku Koronki do Miłosierdzia Bożego powinno się to robić przede wszystkim o godzinie 15, co jest związane z godziną śmierci Jezusa. Według objawień Św. Faustyny powinna być odmawiana w formie nowenny przez 9 dni przed pierwszą niedzielą po Wielkanocy, a zatem jej odmawianie powinno się rozpocząć w Wielki Piątek. Jeśli chodzi o inne koronki, to można je odmawiać w rozmaitych intencjach w zależności od potrzeb w zaciszu własnego domu, jak również podczas udziału w specjalnych nabożeństwach.
Poniżej wykaz niektórych pozostałych koronek katolickich:
- Koronka Najświętszego Imienia Jezus,
- Koronka do Ducha Św.,
- Koronka ku czci Ducha Św. i Jego siedmiu darów,
- Koronka św. Brygidy,
- Koronka 7 Radości Najświętszej Maryi Panny,
- Koronka do Męki Pańskiej,
- Koronka Drogi Krzyżowej,
- Koronka do Dzieciątka Jezus,
- Koronka do Niepokalanego Serca Maryi,
- Koronka do Najświętszego Serca Pana Jezusa wg św. Ojca Pio.