Modlitwa daje nadzieję na znalezienie rozwiązania w sytuacjach wydających się bez wyjścia. Jedną z młodszych modlitw, wywodzącej się z głęboko zakorzenionej w tradycji modlitwie różańcowej jest Nowenna Pompejańska, zwana często "modlitwą nie do odparcia". Do odmawiania różańca przez 54 dni zachęcić miała sama Maryja, która ukazała się ciężko chorej 21-latce z Neapolu Fortunacie Agrelli. Dziewczyna spełniła polecenie i doznała niewytłumaczalnego medycznie uzdrowienia. W oparciu o jej relację nabożeństwo polegające na odmawianiu wszystkich części różańca przez 54 dni opisał i rozpropagował Bartolo Longo, były antyklerykał i satanista, obecnie błogosławiony Kościoła. Cud uzdrowienia Fortunaty Agrelli uznał oficjalnie w 1890 roku papież Leon XIII, co spowodowało, że Nowenna Pompejańska zaczęła być popularna także poza Neapolem i Włochami.
Na czym polega technika odmawiania Nowenny Pompejańskiej?
Nowennę Pompejańską należy odprawiać przez kolejnych 54 dni i w każdym z nich trzeba odmawiać przynajmniej trzy części różańca (radosną, bolesną i chwalebną). Ważne jest też, aby cały okres podzielić na 2 części. W pierwszej trwającej 27 dni odmawia się błagalną część nowenny (3 x 9 dni), a następnie kolejne 27 dni — dziękczynną.
Modlitwa kończąca część błagalną
Po każdym dniu części błagalnej należy wypowiedzieć słowa modlitwy:
Pomnij, o miłosierna Panno Różańcowa z Pompejów, jako nigdy jeszcze nie słyszano, aby ktokolwiek z czcicieli Twoich, z Różańcem Twoim, pomocy Twej wzywający, miał być przez Ciebie opuszczony. Ach, nie gardź prośbą moją, o Matko Słowa Przedwiecznego, ale przez święty Twój Różaniec i przez upodobanie, jakie okazujesz dla Twej świątyni w Pompejach, wysłuchaj mnie dobrotliwie. Amen.
Modlitwa kończąca część dziękczynną
Po każdym kolejnym dniu części dziękczynnej odmawiamy modlitwę:
Cóż Ci dać mogę, o Królowo pełna miłości? Moje całe życie poświęcam Tobie. Ile mi sił starczy, będę rozszerzać cześć Twoją, o Dziewico Różańca Świętego z Pompejów, bo gdy Twojej pomocy wezwałem, nawiedziła mnie łaska Boża. Wszędzie będę opowiadać o miłosierdziu, które mi wyświadczyłeś. O ile zdołam, będę rozszerzać nabożeństwo do Różańca Świętego, wszystkim głosić będę, jak dobrotliwie obeszłaś się ze mną, aby i niegodni, tak jak i ja, grzesznicy, z zaufaniem do Ciebie się udawali. O, gdyby cały świat wiedział, jak jesteś dobra, jaką masz litość nad cierpiącymi, wszystkie stworzenia uciekałyby się do Ciebie. Amen.